Proiecte multe, bani puţini

16 Mai, 2010 in Administratie / Cuvinte cheie Tags: , , / Comentarii

Puse în balanţă cu Râmnicul, primăriile din judeţ par să evolueze în varianta locală a serialului „Om bogat, om sărac”

 

Criza financiară dă peste cap socotelile edililor vâlceni. În ciuda numeroaselor proiecte de atragere a fondurilor europene depuse de primarii din judeţ, cofinanţarea din partea Consiliului Judeţean pare la această oră o misiune aproape imposibilă. Singura localitate care pare să nu ducă grija banilor rămâne municipiul Râmnicu Vâlcea.

 

Staţiunile vâlcene rămân cu proiecte în aşteptare


La această oră, administraţiile staţiunilor balneoclimaterice Băile Olăneşti, Călimăneşti şi Băile Govora au depuse proiecte de modernizare şi dezvoltare a localităţilor. Cu toate că proiectele au trecut prin furcile caudine ale comisiilor care dau OK-ul pentru primirea finanţărilor, contribuţia autorităţilor judeţene este pusă sub semnul întrebării. „Bugetul nostru este redus, iar Consiliul Judeţean nu îşi mai permite să suporte toate cheltuielile de cofinanţare”, recunoaşte unul dintre edilii ale cărui proiecte rămân în stand-by.

 

Călimăneşti, proiecte similare celor din Râmnic


În „Perla Văii Oltului” proiectele par să curgă pe bandă rulantă. În afara Centrului Expoziţional de la Seaca, primarul localităţii Ilie Amuzan şi-a propus să atragă în acest an fonduri europene de peste 70 milioane lei. Principalele proiecte depuse de administraţia locală din staţiunea vâlceană sunt modernizarea infrastructurii turistice de agrement, a parcurilor balneare si realizarea unui Aqua Parc. Proiecte similare unora din cele anunţate de edilii râmniceni. Cu toate acestea, în Râmnicu Vâlcea sustenabilitatea financiară a investiţiilor poate fi garantată, în vreme ce în Călimăneşti realizarea tuturor proiecte începe să pară un miraj. „Suntem în stadii destul de avansate cu proiectele, dar îmi este teamă că nu vor putea fi implementate prea curând din cauza crizei. Partea de confinanţare, care trebuie asigurată de Consiliul Judeţean, reprezintă cea mai spinoasă problemă în acest moment. Numai la modernizarea parcurilor valoarea proiectului este un milion euro, din care noi trebuie să asigurăm cinci la sută. La Aqua Parc avem un proiect în valoare de 6 milioane euro, din care contribuţia autorităţilor locală şi judeţeană este de 2%. Poate nu pare foarte mult, dar oraşul Călimăneşti nu are un buget foarte mare. Asta spre deosebire de Râmnicu Vâlcea. Da, din punctul acesta ne putem considera defavorizaţi. Nu beneficiem nici de un moment propice, este criză şi mai toate instituţiile statului se confruntă cu această problemă!”, explică viceprimarul oraşului-staţiune, Vasile Scârlea.

 

Fonduri distribuite cu ţârâita


Nici în Băile Govora, unde proiectul de modernizare a zonelor turistice şi de agrement din staţiune atinge valoarea de 8 milioane euro, lucrurile nu stau prea bine. Până în acest moment din suma totală de 600.000 lei, care trebuia asigurată ca şi cofinanţare pentru implementarea proiectului, Consiliul Judeţean nu a virat decât 80.000 lei. „Sper să sosească repede şi cealaltă tranşă de bani. Este un proiect ambiţios care poate schimba faţa staţiunii. Am speranţe că prin parteneriatul cu cei de la Consiliul Judeţean vom reuşi să ieşim din amorţeala care se aşternuse peste Govora. Recunosc că nu avem o bază foarte mare de colectare a taxelor şi impozitelor, dar cred că putem vorbi şi de o imixtiune a politicului în alocarea sumelor la bugetul local. În plus peste tot se vede o formă de populism mascat constând în acordarea unor ajutoare şi subvenţii. Acestea nu au fost verificate niciodată de instituţiile abilitate. La mine în oraş nu am decât 11 persoane la ajutorul social. În alte localităţi sunt cu sutele, dar nu face nimeni verificări ca să vadă ce risipă se face”, se plânge alesul govorenilor, Mihai Mateescu.

 

Râmnic, raiul investiţiilor

Doar în această lună edilii din Râmnicu Vâlcea au anunţat lansarea unor proiecte ce vizează realizarea unor artere de circulaţie peste râul Olăneşti, completate cu un parc suspendat pe firul aceleiaşi ape, dar şi extinderea şi modernizarea zonei de agrement din sudul oraşului. Satul de vacanţă din cartierul Ostroveni al municipiului Râmnicu Vâlcea va fi modernizat cu trei milioane de euro, în următorii cinci ani. „Proiectul e în discuţie de mai mult timp şi a fost aprobat Planul Urbanistic. Satul de vacanţă Ostroveni a fost inclus şi în arealul turistic al municipiului care a fost aprobat luna trecută în şedinţa Consiliului Local”, au declarat membrii executivului din Primăria Râmnicului. În cadrul proiectului va fi reamenajat lacul din Ostroveni, va fi construit un debarcader pentru croaziere, pentru cei care vor să facă schi nautic şi să se plimbe cu barca. Planul Primăriei din Râmnicu Vâlcea de a construi un parc suspendat deasupra râului Olăneşti este cu un pas mai aproape de a fi realizat. Parcul a fost inclus în lista celor opt mari proiecte cuprinse în Planul Integrat de dezvoltare urban şi presupune şi construirea unui pod peste râul Olăneşti, paralel cu actualul Pod al Vinerii Mari. „Noul pod, ce se va amplasa în capătul străzii Carol I, se va continua pe malul drept al râului Olăneşti cu o bandă de circulaţie spre strada Morilor şi cu două benzi spre Calea lui Traian. Spaţiul de 5387,5 mp rezultat între podul existent şi cel proiectat va fi amenajat ca parc pe structură de beton armat peste râul Olăneşti”, explică Romeo Rădulescu, primarul din Râmnicu Vâlcea. Valoare acestui din ultim proiect se ridică la 10 milioane euro.

 

 

Autor Lavinia Stoian - editor / Comenteaza acest articol / Trimite unui prieten / Trackback



  • tomita 17 Mai, 2010 11:46

    Complexul Seaca a primit de fiecare data bani de la Calea , si acum s-a amanat deschiderea pentru a treia oara cica la toamna , rusine Amuzan , proiectele tale megalomanice au indatorat Calimanestiul .

  • Dotty 14 Ianuarie, 2012 10:36

    I see, I suoppse that would have to be the case.

COMENTARIUL TAU

 

MISS Jurnal Valcean
Cine doriti sa fie Miss Jurnal Valcean?
MIRICA LUIZA


Vezi rezultate
Version 2.08